2012.12.05.
MTI
A riport és az útirajz műfaját ötvözi Lendvai Béla, az MTI tudósítója a Horvátországról szóló Adriakék, tengerzöld című, most megjelent kötetében.
Lendvai Béla a kötet szerdai budapesti bemutatóján elmondta: könyvével úgy akarta bemutatni Horvátországot, ahogy mások még nem tették, vagyis személyesen, például a vele és barátaival megesett helyzetek révén. A kötet műfaját riportkönyvként, útirajzként, “élménykönyvként” határozta meg.
Kitért arra, hogy a mintegy 150 oldalas műből az olvasók megismerhetik az ország történelmét, gazdag múltját, természeti kincseit, növény- és állatvilágát, a szállás- és közlekedési lehetőségeket, valamint a horvát gasztronómiát is – mindezt szubjektív megközelítésben.
“Igyekeztem sok olyan élményt belesűríteni, amely másoknak is hasznos lehet” – fogalmazott a szerző. A kötethez, amely az Atlantic Press Kiadónál látott napvilágot, egy weboldal is csatlakozik, a www.adriakek.hu, amelyen naprakész információkat találhatnak a Horvátországba készülők például az autópályadíjakról, menetrendekről.
Marin Skenderovic, a Horvát Idegenforgalmi Közösség budapesti képviseletének vezetője elmondta, hogy több mint száz magyar nyelvű útikönyvszületett már Horvátországról, szerinte azonban mégis kevés “jó könyv” kapható a könyvesboltokban. Hozzáfűzte: Lendvai Béla 2009-ben megkapta az Arany Toll díjat, amellyel a Horvátországról író külföldi tudósítókat ismerik el.
A kötetet gondozó kiadó vezetője szerint a Horvátországról, szeretettel alcím jól kifejezi a könyv lényegét. Bokor Pál méltatta a kötet intimitását, multifunkcionalitását, szerinte Lendvai Béla arra is választ ad, miként fogadják a magyar turistát Horvátországban. “A könyv specifikusan magyarok számára készült, magyar szemmel” – fogalmazott a kiadóvezető, hozzátéve, hogy a kötetet Lendvai Béla saját fotói gazdagítják.
A könyvbemutatón megjelent Pálffy István országgyűlési képviselő, aki korábban szintén Arany Toll díjat kapott Horvátországról szóló könyvéért. Mint fogalmazott, Lendvai Béla művében egy “kihalófélben lévő” műfajt, az útirajzot próbálja megmenteni.
Pálffy István szerint a hagyományos útikönyvek általában választ adnak a hírekre jellemző öt kérdésből négyre (hol, mikor, ki, mit), azonban a miértre általában nem térnek ki. Lendvai Béla műve ennek is megfelel, sőt, olvasóját újabb és újabb kérdésekre inspirálja – mondta a képviselő, megjegyezve, hogy Horvátország nemsokára az Európai Unió tagja lesz, ezért minden Horvátországról szóló alkotás “különös jelentőséggel” bír.